Pracovní pohovor - připravte se na něj s námi (4. část) (10. 5. 2017)

Dnešním článkem uzavřeme téma pracovního pohovoru. Zaměříme se na otázky, které byste měli položit vy, abyste udělali ten správný dojem. Na pohovoru totiž nejde jen o to, abyste seděli a odpovídali. Vy se ucházíte o určité pracovní místo, chcete tam pracovat, tak byste měli být aktivní.
 
Možná se vám nějak pořád nepozdává myšlenka na to, že byste se měli ptát i vy. Ale je to v podstatě důležitou, a bohužel také často opomíjenou, součástí pohovoru. Když se vás personalista zeptá, zda máte nějaké otázky, tím nejhorším, co můžete udělat je, že nepoložíte ani jednu otázku.
 
No, možná existuje i něco horšího. Tím by byla otázka po chvilce trapného mlčení, která by zněla: “Jaké benefity nabízíte svým zaměstnancům?” Tahle prostá otázka vás pošle rovnou do skupinky uchazečů, kteří si to v práci chtějí “odsedět” jen za určitý finanční obnos. Zařadí si vás tedy do kategorie uchazečů, co chtějí jen svou výplatu a pokud možno za to, že vynaloží minimální pracovní nasazení.
 
5 základních otázek, které by měl položit každý uchazeč při pracovním pohovoru:
 
  1. Co přesně budu na dané pozici dělat? A jaké klíčové úkoly bych měl/a v práci zvládnout v prvních 3 měsících?
  2. Jaké jsou priority vašeho týmu / oddělení / firmy pro letošní rok? Na co se chcete zaměřit?
  3. Je tato pracovní pozice vytvořená nově nebo už existovala dříve? Případně, že už existovala dříve, proč ji znovu obsazujete?
  4. Budu mít ve vaší firmě nějakou možnost na sobě dále pracovat - rozvíjet se? Například formou školení, jazykových kurzů, cestování a podobně.
  5. Jak vypadá pracovní prostředí, ve kterém bych pracoval/a v případě, že byste mě na danou pracovní pozici vybrali? S kým budu spolupracovat a komu se budu se svými výsledky zodpovídat?
 
Dejte váš zájem o práci najevo a nebojte se zeptat. Pečlivě však zvažte každou otázku, aby si to personalista nějak špatně nevyložil. Proto byste si měli otázky připravit předem.

Měli bychom vás však upozornit, že byste neměli pokládat těch otázek příliš. Stačí 3-5 otázek na jeden pohovor. Samozřejmě si můžete vytvořit více otázek, čistě jen pro případ, že by byly v průběhu pohovoru zodpovězeny samotným personalistou.

« zpět na seznam aktualit

Rychlý kontakt