Je pro vás práce na živnostenský list to pravé? (22. 5. 2017)

Pro některé z nás už smlouva na dobu neurčitou není tak výhodná a raději volí volnější a finančně atraktivnější formu práce na živnostenský list. Proto čím dál více firem nabízí i tuto možnost, jak s nimi navázat pracovní poměr. Jenže dělat tzv. na “živnosťák” není pro všechny. Jak ale zjistit, jestli by vám tato práce vyhovovala? Pojďme se tedy blíže podívat na výhody a nevýhody, které tato práce přináší.

Výhody práce na živnostenský list

  • Jednou z mnoha výhod, co vám živnostenský list může poskytnout, je fakt, že se zodpovídáte jen a pouze sami sobě. Ovšem v konečném důsledku to může pro některé být obrovským chybou, kterou někteří neodhadnou včas a přivodí si tak nemalé problémy.

  • Pomocí živnostenského listu si můžete své živobytí zařídit jednoduše a rychle. Vlastně se jedná o nejrychlejší způsob, jakým lze podnikání založit.

  • Pro založení (ohlášení) živnosti vám postačí i 1000 Kč, takže se jedná i o nejlevnější start podnikání. Ovšem s tím si jistě nevystačíte. Je to jen takové malé vstupné do světa živnostenského podnikání.

  • Možná vás bude práce na živnostenský list lákat i jednoduchou administrativou. Papírování zvládne každý živnostník většinou vlastními silami.

Má ale i své negativní stránky

  • Práce na živnostenský list funguje podobně jako byste se stali takovou “holkou” pro všechno. To znamená jediné, jste najednou sami sobě zaměstnavatelem i zaměstnancem, dále i účetním, personalistou a co je nejdůležitější, nesete veškerou zodpovědnost. Musíte si sami pohlídat a řešit odvody na sociální a zdravotní pojištění a další důležité věci.

  • Abyste mohli začít podnikat, potřebujete nějaký ten finanční odrazový můstek. A nemáme na mysli jen pár korun. Pokud to má mít úspěch, musíte do toho investovat tolik, aby vám váš obchodní záměr neztroskotal při prvním problému.

  • Pamatujte, že ručíte celým svým majetkem, takže jednoho dne, v případě krize či nezdaru, nemusíte přijít jen o firmu, ale i o střechu nad hlavou. A nad tím byste se měli opravdu důkladně zamyslet.

« zpět na seznam aktualit

Rychlý kontakt